Letem kočičím světem :)

Všechno v životě má svá pravidla, ať už je to v říši nás, lidí, tak i v říši živočichů a rostlin. Rodí se děti, které odrůstají, mláďata, která se brzy osamostatní. Je to koloběh života, který nezměníme. V kočičí říši tomu není jinak. Koťata se začínají osamostatňovat po čtvrtém týdnu života, kdy je postupně začínáme odstavovat od matky.

 

Učíme je přijímat jinou potravu, než je mateřské mléko. Koťata odstavujeme postupně, nejdříve je přikrmujeme speciálním mlékem pro koťata, nebo i zředěným kondenzovaným mlékem.

 

Při prvním setkání kotěte s mlékem ne od maminky, a hlavně v misce, si ve většině případů koťata nevědí rady. I když se kočka snaží koťatům ukázat, jak se mléko přijímá, poprvé musíme koťatům pomoci. Často se také stává, že mléko místo v žaludku kotěte skončí na podlaze a v kočičím kožíšku.


Kotě


Nejsem odborník a vždy jsem dala na rady zkušených v chovu zvířat. Takže podle již starého a osvědčeného receptu jsem mléko zředila trochou vody a mírně osladila. Mléko musí být teplé - jako od maminky. Koťatům jsem mírně přidržela v mléce tlamičku, aby ucítila chuť mléka. Neděláme nic násilím, všechno chce svůj čas. Většinou kotě nezačne pít hned, podaří se to až na více pokusů. Obvykle bývá ve vrhu více koťat a ty od sebe „odkoukají", jak na to.

 

Nejdříve dáváme koťatům malé dávky, aby si jejich trávicí trakt zvykl na jinou potravu, než je mateřské mléko. Postupně začínáme podávat i tuhou stravu, zhruba od šestého týdne. Záleží na vyspělosti samotného kotěte. Koťata musí pravidelně přibývat na váze, nesmí hladovět. Můžeme nabídnout i maso - mleté nebo nakrájené na malé kousky. Na trhu jsou i speciální masové konzervy pro koťata.

 

Protože jsou kočky mlsné, podáváme různorodé - co do chuti - krmivo, aby si kotě nezvyklo na jeden druh chuti.

 

Při podávání jiné stravy, než je mateřské mléko, se mění i stolice kotěte, začíná mít typický kočičí zápach a je tužší konzistence. Důležité je, abychom při odstavování koťat stolici kontrolovali. Nesmí mít průjem nebo naopak zácpu. Ne všechna podaná krmiva kotěti sednou. Koťata krmíme v intervalu asi šesti dávek denně. Při začátku odstavování koťata přijímají společně s námi podanou potravou ještě mléko od matky. Jak bylo řečeno, koťata nesmějí hladovět, proto kontroluje, kdy kočka již koťata odstaví natrvalo a tudíž krmení koťat tomu přizpůsobíme. Kočka to dá najevo někdy až dost razantně, aneb jak se říká - „ručně a stručně".


Kočka a koťata


Na našem trhu je dost nabídek krmiv pro koťata, ať už granule nebo masové konzervy, v nabídce jsou různé vitamínové doplňky. Je jen na vás, které krmivo vyberete a hlavně, které krmivo si vybere vaše kotě. Tak jako kočkám dospělákům ne všechno chutná, tak i jejich potomkům. Potravu jim nikdy nenuťte násilím. Nezapomínejte na čerstvou vodu, kterou musí mít koťata neustále k dispozici, obzvláště při krmení granulemi.

 

Období odstavení je pro koťata obdobím velmi důležitým, neboť se utváří základ pro jejich tělesnou stavbu, a pokud dáte kotěti dobré základy, bude z něho i dobrý jedinec.

 

 zdroj: http://www.miciny.cz/

TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one