Letem kočičím světem :)

To, že je vaše kočka těhotná, budete schopni s jistotou říci až kolem jednadvacátého dne po páření. Kočce se zvětší a zrůžoví bradavky. V časném stadiu březosti s kočkou můžete zacházet úplně normálně. Nestrachujte se, že běhá, skáče a šplhá. Naopak jí to pomáhá udržet svalstvo aktivní, což pak může usnadnit porod. Na jedinou věc byste měli dát pozor a to, aby kočce nikdo nezmáčkl břicho. Pokud byla vaše kočka zvyklá chodit ven, může v tom pokračovat nejméně šest týdnů březosti. Březí samice jsou ve vrcholné kondici, březost není nemoc, a proto se ke své kočce chovejte téměř jako dřív. Musíte o ni stále pečovat, česat ji a hrát si s ní. Zpočátku není vidět, kromě zduřelých struků, žádné jiné známky těhotenství. Až ve čtyřech týdnech je vidět mírně zvětšené břicho.


Od třetího týdne březosti můžete kočce podávat vitamínové přípravky, ale není to vyloženě nutné. Poraďte se o tom se svým veterinářem. Přemíra vitamínů a minerálů může naopak uškodit. Co je však nutné, zajistit kočce od 5. týdne dostatek vápníku, protože v této době se vyvíjejí kostry u koťat. Během březosti by se kromě veterináře neměl nikdo pokoušet nahmatat koťata v děloze!

 

Březost koček trvá okolo 65 dní. V této době by měla kočka dostávat nutričně vyváženou stravu. I když normálně dostává čerstvou stravu, během březosti a kojení se doporučuje krmit konzervovanou potravou. Příjem potravy se razantně zvýší až v poslední třetině březosti, to je asi na šesti týdnech březosti, když koťata dorůstají do porodní váhy okolo 115 gramů. V této době je žaludek kočky stlačen natolik, že nebude schopná pozřít větší množství jídla najednou. Nechte ji sníst, kolik bude chtít a dávejte jí jíst asi 4- krát denně.

 

Od šestého týdne březosti se kočka pohybuje opatrněji, neskáče a vyhýbá se prudkým otáčkám. Většinou již nechtějí chodit ven. Musí však mít dostatek pohybu a tak nezanedbávejte hraní. Malé děti byste měli upozornit, aby kočku nezvedali, nepřevalovali a nemačkali jí břicho.

 

Sedmý týden se kočka nápadně změní, začne projevovat známky vzrušení. Plody se již v děloze hýbou. Kočka se různě povaluje, natahuje a hledá si vhodné hnízdo pro porod. Pokud kočka stále jeví zájem chodit ven, dejte pozor, aby si hnízdo nevybrala venku.

 

Kočka v osmém týdnu březosti si již nedosáhne na anální oblast a nemůže si ji očistit. Kočce každý den omyjte anální oblast. Prohlížejte struky, jestli nejsou tvrdé nebo suché, v obou případech je potřete čistým glycerinem.V této době musíte kočku seznámit s porodní krabicí. Za tímto účelem postačí kartonová krabice vystlaná papírem a kusy látky. Krabici umístěte do klidné místnosti o stále teplotě 22°C.


 


 

 

 

 

 

 

 

 
zdroj: http://www.miciny.cz/
TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one