Letem kočičím světem :)
Birma - obrázek

Birma - obrázek

Birma je polodlouhosrstá kočka, řazená podle klasifikace FiFe do skupiny II. Je to středně velká kočka, přátelská a společenská. Postrádá agresivitu vůči lidem, kočkám i psům. Váží od 2,5 do 8 kg.

HISTORIE

Tyto kočky jsou často považovány za posvátná chrámová zvířata z Barmy. Avšak plemeno bylo ve skutečnosti pravděpodobně vyšlechtěno až v nedávné době zkřížením siamské a dvoubarevné dlouhosrsté kočky. Ve Francii bylo toto plemeno uznáno v roce 1925 jako samostatné plemeno se statutem CAC. Proto se za kolébku toho plemene považuje Francie. Je pravděpodobné, že před druhou světovou válkou pocházela většina mláďat ze spáření birm a angorských koček. Po válce bylo třeba sáhnout i k jiným plemenům, zřejmě siamkám, balineskám a snad i perským kočkám. Válka chov dočasně utlumila, ale v 50. a 60. letech nastal skutečný boom birem. V roce 1969 se objevily první birmy ve Švédsku a v roce 1970 v Dánsku. V polovině 50. let bylo plemeno ve Francii považováno za stabilizované, a tak byl jeden pár vyvezen do Anglie. Plemeno bylo v Anglii uznáno o jedenáct let později. V roce 1959 se uskutečnil první import do USA. CFA uznala plemeno v roce 1967.


CHARAKTER A TEMPERAMENT

Birmy jsou velmi inteligentní a chytré kočky. Od přírody jsou nesmírně hravé a vynalézavé. Jsou ovšem také velmi citlivé a dokáží zřetelně reagovat na nálady svého člověka. Výchova těchto koček není složitá, chtějí se totiž svému člověku zalíbit. Na svého člověka si vytváří těsnou vazbu, což má svoje výhody i nevýhody. Výhodou je, že vás doslova zahrnou láskou a něžností, nevýhodou možná, že nesnášejí samotu. Nemusíte se jim neustále věnovat, ale potřebují být ve vaší blízkosti. Birmy velice dobře vychází s dětmi, dovedou k nim být velmi tolerantní a odpustí i nešikovný pohyb. Jedna birma je sice krásná, ale dvě nebo tři jsou ještě mnohem lepší. Nekomplikovaná povaha birem je zárukou, že budou dobře vycházet nejen s dětmi, ale i se psy. Je ovšem třeba je na sebe opatrně navykat a naučit je navzájem se respektovat.


TYP A STANDARDNÍ RYSY

Birma je středně velká kočka s dlouhým hedvábným kožichem, který však nikdy nebude tak dlouhý ani hustý jako u kočky perské. Postava birem je středně mohutná, tělo je kompaktní a protáhlé na krátkých a silných končetinách. Hlava je klínovitého tvaru se zaoblenými liniemi. Ocas je středně dlouhý a dobře osrstěný. Oči birem jsou mandlového tvaru, mírně zešikmené, otevřené, ne příliš těsně u nosu. Barva očí je zářivě sytě modrá. Birmy dnes existují ve dvaceti barevných variacích, tmavohnědé, modré, čokoládové, lila, červené, krémové a patří sem i želvovinové a žíhané kočky. Ať má kočka kožich jakékoli barvy, měla by mít na tváři, uších, ocasu a nohách jednobarevné znaky a tlapky musí být bílé. Tyto znaky musí být symetrické a na předních nohou s rovně zakončenými "rukavičkami", které nezasahují přes horní část tlapek, znaky na zadních nohách by měly sahat až k zadním částem hlezen.


PÉČE O SRST

Péče o srst birem je poměrně nenáročná. Postačí kartáčování jemným kartáčem jednou týdně. Zvýšená péče je třeba jen v době línání, to kočky kartáčujte denně. Před výstavou kočku vykoupejte asi pět dní předem, aby se srsti vrátila elascita a obnovil se lesk. 

 


zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/
 

23.10.2010 20:49:17
Andrea
TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one