Letem kočičím světem :)
Turecká van - obrázek

Turecká van - obrázek

Turecká van (Van Kedisi) je vzácné plemeno kočky domácí. Původem je z jihovýchodního Turecka. Jméno pochází od názvu jezera Van v jehož okolí se plemeno přirozeně vyvinulo. Slovo van rovněž poukazuje na zbarvení srstí, která původně byla kromě hlavy a ocasu celá bílá. Srst je polodlouhá a van mají pevné tělo. Turecká van má pro kočky nezvyklou vlastnost - nebojí se vody a sama ráda o dobře plave.

 

 

 


PŮVOD

Plemeno bylo objeveno v roce 1955 v horách na jihovýchodě Turecka v nadmořské výšce okolo 1600 m Laurou Laushingtonovou, která zde získala v tomto roce první dvě koťata.

V roce 1969 uznala toto plemeno britská felinologická organizace a v roce 1985 byla uznána i v USA.


VZHLED

Typickým znakem turecké van je bílá polodlouhá srst bez vlnité podsady se skvrnami na hlavě a pod ušima. Ocas je huňatý a rovněž může být tmavě zabarvený.

Turecká van je středně velká s malými zakulacenými tlapkami. Hlava je krátká a klínovitá s dlouhým nosem a velkými blízko k sobě postavenámi chlupatými ušima.


BAREVNÉ VARIANTY

Původně byly turecké van bílé s červenou kresbou se stejným odstínem na hlavě a ocasu. Toto původní zbarvení se požaduje na výstavách ve Velké Británii, v ostatních zemích jsou povoleny i kombinace bílé srsti černými, modrými nebo želvovinovými odznaky. Oči mohou být modré, jantarové nebo různobarevné (každé oko jiné).

Turecká van v želvovinovém zbarvení

 

POVAHA

Turecké van jsou temperamentní a inteligentní kočky, které si v domácnosti zpravidla vyvolí jednoho člověka.


PÉČE

Turecké van vyžadují minimálně třikrát týdně česání k zamezení plstnatění srsti. V období línání i častěji.

 

 


zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/
 

 

23.10.2010 21:53:12
Andrea
TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one