Letem kočičím světem :)

SPRÁVNÁ VÝŽIVA

Kočka je masožravec. Takže odkud se vzalo tvrzení, že bez misky mléka se kočka neobejde? Za starých časů na statku dostávaly kočky mléko místo masa, aby se jim náhodou nezachtělo seknout s lovem myší!


Kočky už dávno nechováme jen kvůli lovu myší, a ve městech už vůbec ne. A klasické mléko do kočičího jídelníčku opravdu nepatří! Kočka neumí trávit laktózu, navíc jí mléko může způsobit průjem. Čím tedy kočku krmit? Kvalitní granule jsou v dnešní době snad to nejlepší, co můžete své kočce dopřát. Obsahují vyvážený poměr všech vitamínů, minerálů i bílkovin.


„Při výběru granulovaného krmiva si přečtěte etiketu. Dbejte o to, aby v jeho složení byl vysoký podíl masa – málo „masité“ granule mají nižší výživnou hodnotu, proto jich kočka musí sníst více, aby uspokojila své potřeby,“ říká veterinář Václav Vozák. Své kočce můžete dávat mokré krmivo, suché krmivo nebo jejich kombinaci. Například některé kočky dávají ráno přednost mokré potravě, ale přes den mají k dispozici suché krmivo, aby si mohly dát svačinku, když budou mít chuť. Pokud vaše kočka tráví většinu času v bytě, nabídněte jí speciální krmivo pro kočky žijící v bytě, které má vysoký obsah nestravitelné vlákniny, napomáhající průchodu spolknutých chlupů. Méně aktivní kočky potřebují méně tuků, takže podávání krmení s „nízkokalorickým“ složením může předejít problémům s hmotností.


Nevhodná jsou krmiva barvená, s vysokým obsahem konzervantů. „Zkontrolujte také, zdali není do granulí přidána sůl. Kočkám sice moc chutná, ale neprospívá jejich močovému ústrojí. Výrobci superprémiových granulovaných krmiv nabízejí i speciální řady, např. krmivo pro lepší průchod smotku chlupů, atd.“Březím a kojícím kočkám, koťatům nebo nemocným zvířatům můžete dopřát kupované sušené kočičí mléko, ale jinak jim stačí čerstvá voda. Té by měly mít vždy plnou misku, zejména pokud jsou krmeny pouze suchou stravou. „Kočičí moč je velmi koncentrovaná a nedostatek tekutin by mohl způsobit onemocnění močových cest,“ upozorňuje doktor Vozák. Kočky rády pijí z mělčích misek a některé přímo milují tekoucí vodu. Takovým kočkám udělá radost elektrická fontánka, ve které voda neustále cirkuluje.„Vitamínové doplňky není třeba zdravé a dobře živené kočce do vyrovnaného jídelníčku přidávat. V kvalitním granulovaném krmivu jsou již vitamíny a minerální látky obsaženy v dostatečném množství. Občas můžete dát své kočce nějaký ten vitamínový pamlsek, ale jak se říká - všeho s mírou,“ podotýká doktor Vozák. A jak krmit koťata? Koťata mají malé žaludky (v 8 týdnech asi o velikosti vlašského ořechu) a zpočátku potřebují nejméně čtyři porce denně. Pokud nejste schopni tento režim zajistit, krmte kotě třikrát denně, ale také mu poskytněte trochu suchého krmiva jako svačinku během dne. Když kotě povyroste, snižte počet dávek krmení na tři denně a později, když dosáhne šesti měsíců, na dvě dávky denně.


A nezapomeňte na zásadu: Nedávejte kočkám vegetariánskou stravu! Způsobila by oslepnutí a postupné zhoršování zdravotního stavu, které by skončilo smrtí. Kočka je masožravec, což znamená, že musí konzumovat maso, aby přežila!

zdroj: http://plusprovas.cz/TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one