Letem kočičím světem :)

Desetkrát o kastraci

Desetkrát o kastraci - obrázek

Desetkrát o kastraci - obrázek 
1. Kdy kastrovat kočku?

Nejvhodnější doba pro kastraci je mezi sedmi měsíci až rokem. Pokud kočku necháte kastrovat před první říjí značně se omezí riziko vzniku rakoviny prsních žláz.


2. Kdy kastrovat kocoura?

U kocourů se doporučuje věk mezi deseti měsíci až jedním rokem.


3. Kastrují se i koťata?

Ano, jedná se však většinou o koťata odchycené Městskou policií, tedy o koťata divoká, která jsou již schopna samostatného života a jejich matka je již odstavila. Tyto koťata se po kastraci označí značkou do ucha a jsou vypuštěna zpět do míst, kde byla odchycena. Koťata po kastraci nabízí veterináři k umístění a ty šťastnější tak mohou najít nový domov. Pokud by jste se rozhodli nechat vykastrovat kočku mladší šesti měsíců, musíte počítat s tím, že nebude mít v dospělosti vzhled typický pro kočku, totéž platí i u kocourů.


4. Může kocour po kastraci značkovat?

Ne, pokud se tak děje, tak snad jedině v případě, že kocour měl před kastrací jen jedno varle. Jinak se jedná o to, že po kastraci se tvoří větší množství močového sedimentu, kocour má tedy tendenci častěji močit. Také je zde riziko vzniku písku v moči, tedy i kamenů, a proto by se měla moč kastrovaných kocourů okyselovat. Okyselit ji můžete pomocí léků, které doporučí veterinář, často však stačí podávat krmivo speciální pro kastrované kočky.


5. Provádí se kastrace v celkové narkóze?

Ano, dávka uspávacího prostředku se stanoví podle váhy zvířete. Doporučuji nechat si kočku před kastrací zvážit veterinářem, nebo kočku zvážit doma a veterináři pouze sdělit váhu,aby nedošlo k předávkování zvířete. U kocourů je zákrok „jednodušší“, kocouři se budí z narkózy většinou velmi brzy po zákroku. U koček je zákrok složitější, proto není nic divného na tom, když kočku po zákroku dostanete ještě zcela neprobranou.


6. Může se kočka po kastraci mrouskat?

Ne, šlo by o zcela výjimečný případ. Pokud se jedná opravdu o kastraci a ne o podvázání. Příroda je ovšem nevyzpytatelná a tak je možné, že vše je vyvoláno podvěskem mozkovým, tedy rozhodně ne hormony.


7. Kdy kastrovat kočku po porodu?

Kastrace koček po porodu se provádí kolem devátého týdne věku koťat. V této době již jsou koťata postupně odstavována a u koček žijících převážně venku se může dostavit další říje a je tedy riziko dalšího zabřeznutí.


8. Dá se před kastrací zjistit,zda kočka není březí?

Samozřejmě dá, ovšem jen na vaši žádost a v případě, že máte podezření, že kočka může být březí. Vyšetření provádí veterinář pomocí ultrazvuku.


9. Změní se povaha po kastraci?

V podstatě jsou kočky po kastraci přítulnější, je to však tím, že jsou potlačeny rozmnožovací pudy, kocouři se netoulají a zvířata více přilnou ke svým majitelům.


10. Tloustnou kočky po kastraci?

Kastrace sníží denní energetickou potřebu vaší kočky, proto se může objevit přibývání na váze, obezita a s ní spojené zdravotní problémy. Předejít tomu můžete tak, že kočku po kastraci nebudete krmit stejným krmivem, ale zvolíte krmivo speciálně určené pro kastrované kočky v dávkách doporučených výrobcem.

 


A co závěrem?

Rozhodnutí, zda kastrovat nebo nekastrovat svoji kočku závisí jen na vás. Není však důvod kastrace se obávat a pokud kastrace přispěje ke spokojenému životu vaší kočky, je zcela jistě namístě.

 

 


zdroj: http://jamis-kocky.net/

27.10.2010 14:53:49
Andrea
TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one