Letem kočičím světem :)
Všímejte si zdravotního stavu vaší kočičky. Za alarmující je považován stav, kdy je apatická, nic nepije, nejí, ani se nemůže vymočit. Nesnažte se nemocné zvíře sami léčit, ale vždy raději vyhledejte odbornou pomoc. Pokud se vyskytne některý z následujících příznaků, je na čase zbystřit…


Oči

Měly by být jasné, bez hnisavého výtoku. Pokud jsou kalné a objeví se hnis, jedná se s největší pravděpodobností o infekci. Veterinární lékař vám předepíše speciální kapky nebo oční mast. Další možnou příčinou může být poranění nebo přítomnost cizího tělesa. Jestliže je oko částečně pokryto třetím víčkem, může se jednat o celkovou nevolnost.


Uši

Zdravé ucho by mělo být čisté, bez zápachu. Hnědý výtok připomínající kávovou sedlinu provázený svěděním poukazuje na strupovku ušní, které je původcem ušního svrabu u psů a koček. Tento nepříjemný parazit žije na povrchu výstelky zevního zvukovodu, jeho přítomnost vyvolává zvýšenou tvorbu ušního mazu a ten se rozkládá a stává se živnou půdou pro další infekci bakteriemi či kvasinkami. Mezi příznaky mimo hnědého výtoku patří i hnilobný zápach. Při onemocněních zvukovodu bývá ze 60 až 70 % příčinou právě strupovka ušní. Léčba spočívá v pravidelném čištění ucha antiparazitárními přípravky a odstraňování ušního mazu a strupů. Terapie musí důsledně pokračovat alespoň 30 dní, tedy i po tom, co příznaky ustoupily – jinak se infekce vrací. Pokud je nemoc v pokročilejší fázi, jsou při druhotných bakteriálních infekcích předepisována antibiotika. Proti ušnímu svrabu jsou účinná i celková antiparazitika ve formě sprejů, spot-on na zátylek nebo prostředky proti blechám. Když kočka drží hlavu nakřivo a často s ní klepe, může se jednat (kromě infekce) o cizí těleso v uchu. V každém případě raději navštivte veterináře.


Nos

Nos by měl být čistý. Když kočce z nosu teče nebo často kýchá, může se jednat o řadu infekčních onemocnění. Kontrola u veterináře je nezbytná.


Tlama

Silný zápach z tlamy bývá často příznakem problémů se zuby. Většinou se jedná o nahromaděný zubní kámen. V některých případech pak kočka velmi nerada kouše, nebo kouše jen na jedné straně. K problémům se může přidat i onemocnění dásní. Kočce nechte u veterináře vyčistit zuby pomocí ultrazvuku. Dodržujte ústní hygienu a zuby kočce pravidelně čistěte.


Dýchací cesty

Pokud kočka kašle s krkem nataženým dopředu, chce často jen vyzvracet chomáč chlupů. Když je kašel doprovázen proudem slin, nejspíš má v krku cizí těleso. Těžké oddychování může být způsobeno také rozčílením, stejně tak onemocněním dýchacích cest (zánět průdušek, zápal plic). Symptomy nebývají vždy důsledkem nějaké nemoci.


Zvracení

Zvracení nemusí být vždy příznakem nějakého onemocnění. Kočka chce například vyzvracet chomáč chlupů. Jestliže se zvracení opakuje, kočka je skleslá, může se jednat o otravu nebo o infekční nemoc.


Průjem

Může být způsoben nevhodnou stravou, například podáním mléka. Nasaďte kočce jednodenní půst. Další den podávejte dietní stravu (například vařené kuřecí maso s rýží). Pokud i přesto průjem přetrvává nebo objeví-li se ve výkalech krev, neprodleně navštivte veterináře. Může se jednat o zánět, další možnou příčinou je i silné začervení.


Kulhání

Neobvyklé pohyby nebo napadávání na jednu nohu mohou signalizovat poranění tlapky. Podívejte se, zda v polštářku tlapky není střep nebo trn. Pokud kulhání přetrvává, určitě nechte kočku zkontrolovat veterinářem.


Bulky a kožní útvary

Kočku prohmatejte, jestli nemá otoky nebo uzlíky pod kůží. Neškodná bulka někdy může vzniknout po očkování. Někdy můžou být bulky, které jsou zaplněné hnisem, výsledkem zranění, například po šarvátkách s ostatními kočkami. Poraněné místo vydezinfikujte a odstraňte přebytečný hnis. Raději však zajděte za veterinářem, aby se na to podíval zkušeným okem odborníka a nasadil vhodnou léčbu (framykoin apod.). Najdete-li na kočce nějaký podezřelý kožní útvar, požádejte veterináře, aby se na něj podíval a případně odebral vzorek na histologické vyšetření. Nádory se naštěstí u koček vyskytují jen zřídka, ale určitě chcete mít jistotu, že je vaše kočička v pořádku.zdroj: http://www.moje-kocka.cz/

TOPlist
KOČIČÍ NÁPADY
andie logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one